Darmowa dostawa od 79,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2017-10-27

Czy warto zainwestować w profesjonalny oczyszczacz powietrza?

90% naszego czasu spędzamy wewnątrz pomieszczeń w których jakość powietrza jest bardzo często gorsza niż na zewnątrz. Nic nie jest w stanie zastąpić spaceru po lesie czy odpoczynku na łonie przyrody, jednak większość z Nas na taki typ aktywności nie może sobie pozwolić zbyt często. Aby poprawić jakość powietrza, którym oddychamy a przy tym uchronić siebie oraz Naszych bliskich przed alergią, smogiem oraz wirusami, warto zastanowić się nad zakupem oczyszczacza powietrza dostosowanego do Naszych potrzeb. 

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które eliminuje z powietrza cząsteczki stałe oraz zanieczyszczenia różnego rodzaju. Dzięki wykorzystaniu specjalnych filtrów, powłok antybakteryjnych, jonizatorów oraz lamp UV-C nowoczesne oczyszczacze są w stanie usunąć z powietrza aż 99,97% niebezpiecznych dla Naszego zdrowia substancji.

Co powinniśmy wiedzieć przed dokonaniem zakupu oczyszczacza?

System filtrowania zastosowany w oczyszczaczu jest jego bardzo ważnym elementem, mówiącym nam wiele o sposobie oczyszczania powietrza. Filtry potrafią wyłapywać kurz, sierść zwierząt, pochłaniać zapachy takie jak dym papierosowy oraz niwelować istniejące w powietrzu alergeny. Warto także zwrócić uwagę czy filtr zamontowany w oczyszczaczu poradzi sobie z pyłem zawieszonym potocznie nazywanym smogiem.  

Niektóre oczyszczacze posiadają także bardzo przydatną - zwłaszcza w zimie - funkcję nawilżania powietrza. Jeśli chcemy często korzystać z tej właśnie funkcji, powinniśmy sprawdzić pojemność pojemnika na wodę. Jeśli będzie on wystarczająco duży nie będziemy musieli go ciągle uzupełniać a obsługa nawilżacza nie sprawi nam dużego kłopotu. 

Jonizator powietrza oraz lampa UV to kolejne funkcje dobrego oczyszczacza, które wpłyną pozytywnie na jakość wdychanego przez nas powietrza. Głównym celem lampy UV jest likwidacja bakterii, grzybów czy wirusów z kolei jonizator, naładuje oczyszczone powietrze jonami ujemnymi niwelując przy tym poziom - wytwarzanych przez komputery i inne urządzenia - jonów dodatnich. Najlepiej by jonizator UV nie był w oczyszczaczu funkcją ciągle aktywną tylko taką, którą możemy włączyć tylko wtedy, gdy chcemy. 

Oczyszczacz Powietrza Fellowes AeraMax™ DX55 18m2Wielkość pomieszczenia ma istotny wpływ na to jaki oczyszczacz powietrza powinniśmy wybrać, gdyż wydajność urządzenia mierzona jest w metrach kwadratowych odpowiadających metrażowi pomieszczenia, w którym ma pracować oczyszczacz. Aby dobrać oczyszczacz odpowiedni do wielkości pomieszczenia musimy zwrócić uwagę nie tylko na powierzchnię podłogi, lecz także na jego wysokość. Jeśli pokój do którego chcemy wstawić oczyszczacz ma 14 m2 i jest bardzo wysoki powinniśmy kupić oczyszczacz o wydajności większej niż owe 14 m2. Wtedy możemy mieć pewność, że w odpowiedni sposób oczyści on powietrze w całym pomieszczeniu. 

Współczynnik oczyszczania - to parametr, który pozwala nam określić, ile razy w ciągu godziny oczyszczacz jest w stanie przefiltrować całą kubaturę pomieszczenia. Im wyższy wskaźnik oczyszczania (WO) tym wyższa jakość filtracji powietrza.  

Oczyszczacz powietrza, tak jak każde inne urządzenie wydaje hałas o większym lub mniejszym natężeniu. Poziom natężenia hałasu 25 dB jest w warunkach domowych praktycznie niesłyszalny. Natężenie na poziomie 35 dB odpowiada hałasowi jaki wydaje pracujący laptop z kolei 55 dB to natężenie hałasu cichej pralki. Jeśli chcemy pozostawić włączony oczyszczacz na noc np.: w pokoju naszego dziecka powinniśmy wybrać model bardzo cichy lub taki, który posiada tzw. tryb nocny.

Czy droższy znaczy lepszy?

Oczyszczacz Powietrza OPUS Aeroprime X AutoCeny oczyszczaczy powietrza wahają się w granicach od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Na koszt oczyszczacza ma wpływ wiele czynników takich jak typ zastosowanych w nim filtrów, wydajność oczyszczania, funkcje dodatkowe takie jak nawilżacz, lampa UV, jonizator czy certyfikaty przyznawane przez instytucje medyczne. Kupując oczyszczacz musimy myśleć perspektywicznie i zwrócić przede wszystkim uwagę na to jak długo i jak często będziemy go używali. Zdarza się, że urządzenie które na pierwszy rzut oka jest tańsze okazuje się o wiele droższe w eksploatacji niż model którego cena wyjściowa jest dwa razy wyższa. Wybierajmy model z filtrami, które wystarczą nam na kilka lat a koszt ich wymiany nie będzie wysoki. Pamiętajmy, że czasami lepiej zapłacić więcej by później móc płacić mniej.


Oczyszczacze powietrza to urządzenia bardzo przydatne w każdym domu, biurze czy przedszkolu. Są idealnym urządzeniem dla każdego alergika a także osób, które cierpią na różne dolegliwości związane z przebywaniem w zanieczyszczonych pomieszczeniach. Oczyszczacze zamontowane w przedszkolach czy gabinetach lekarskich powstrzymują rozwój chorób oraz pozytywnie wpływają na stan zdrowia naszych dzieci. Mimo, iż na rynku znajduje się wiele modeli oczyszczaczy powietrza, warto poświęcić chwilę i wybrać ten, który będzie idealnie dostosowany do naszych potrzeb. 

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 1781 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-17
Jestem MEGA zadowolona
2024-05-15
Wszystko przebiegło sprawnie bez żadnych zastrzeżeń
pixel