Darmowa dostawa od 79,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2017-07-03

Jaki plecak dla pierwszoklasisty?

IDEALNY PLECAK DLA PIERWSZOKLASISTY

Lekarze od dawna przestrzegają Nas przed zagrożeniami jakie dla naszego dziecka niesie źle dobrany plecak. Wady postawy, mrowienie rąk czy bóle głowy i kręgosłupa to tylko niektóre dolegliwości jakich może doznać Nasz maluch, nosząc nieodpowiednio dobrany tornister.

Cechy które powinien posiadać dobry tornister czy plecak to:

 • lekkość
 • odpowiedni kształt
 • dopasowanie wymiaru plecaka do wzrostu dziecka
 • odpowiednie zapakowanie jego zawartości
 • fakt, czy jest on odpowiednio noszony

Kształt, ciężar i rozmiar plecaka mają znaczenie…

Zanim zdecydujemy się na zakup torby szkolnej dla Naszego malucha powinniśmy zadać sobie pytanie jaki rodzaj torby powinien to być. Do wyboru mamy:

plecak: znienawidzony ostatnimi czasy przez rodziców wcale nie jest taki groźny jak go malują. Plecak jest świetna alternatywą dla ciężkiego niekiedy tornistra a jeśli jest odpowiednio wyprofilowany oraz posiada dodatkowy pasek zapinany w pasie (dzięki niemu ciężar lepiej się rozkłada) może okazać się, iż jego zakup będzie bardziej trafiony niż zakup chociażby tornistra.

tornister: odpowiednio usztywniony tornister ułatwia zachowanie dziecku prawidłowej postawy. Jeśli jest odpowiednio noszony (na obydwu ramionach) prawdopodobnie będzie najlepszym wyborem jeśli chodzi o torbę szkolną dla naszego dziecka.

torba na kółkach: to najczęściej plecak lub tornister z rączką do jego ciągnięcia. Nawet pediatrzy polecają tego typu torby, gdyż w znaczący sposób odciążają one kręgosłupy naszych dzieci a w sytuacji gdy nasz maluch musi codziennie nosić ze sobą bardzo ciężki bagaż taki model plecaka jest wprost niezastąpiony. Pamiętać jednak musimy, ze kółka oraz rączka wpływają dodatkowo na ciężar plecaka i jeśli dziecko będzie musiało często przenosić taki tornister, lepiej kupić tradycyjny plecak

torba na ramię: najgorszy z możliwych typów toreb szkolnych. Negatywnie wpływają one na postawę dziecka i powodują jej wady.

Cechy idealnego plecaka czy tornistra to:

wyprofilowany i usztywniony tył – powinien od idealnie przylegać do kręgosłupa dziecka. Najlepsze są te plecaki czy tornistry które posiadają specjalne wybrzuszenie podpierające odcinek lędźwiowy kręgosłupa dziecka. Tył plecaka nie powinien być miękki,by książki i przybory szkolne nie uwierały dziecka.

miękkie, szerokie i regulowane szelki - są one bardzo ważne, gdyż pomagają umiejscowić plecak w ten sposób by przylegał idealnie do pleców dziecka i nie wisiał nieodpowiednio na plecach dziecka. szelki nie powinny wbijać się w ramiona malucha a pasek na klatce piersiowej i w pasie sprzyja odpowiedniemu rozmieszczeniu ciężaru plecaka na całym obszarze pleców dziecka.

kieszenie i przegródki – pozwalają w równomiernie sposób rozłożyć ciężar zawartości plecaka

nieprzemakalny materiał – dobry plecak czy tornister powinien chronić książki i zeszyty ucznia przez zamoczeniem dlatego najlepiej wybierać te modele które wykonane zostały nieprzemakalnych tkanin

odblaski – są bardzo ważne dla bezpieczeństwa naszego malucha. Dziecko widoczne na drodze to bezpieczne dziecko i dlatego warto zadbać by plecak je posiadał.

Stowarzyszenie Chiropraktyków z Minnesoty kilka lat temu opublikowało tzw.”dekalog dobrego noszenia tornistra”, który powinien znać każdy rodzic oraz dziecko. Według owego „dekalogu”

 • ramiączka plecaka powinny odpowiednio rozkładać jego ciężar
 • wielkość plecaka powinna być dopasowana do wzrostu ucznia
 • plecak powinien sięgać poniżej dolnej części pleców
 • zakładanie plecaka powinno odbywać się „na raz” - uczeń powinien unosić plecak z pozycji kucniętej a następnie prostować nogi
 • wybierz plecak z tzw. pasem lędźwiowym oraz szerokimi ramiączkami
 • rodzice powinni porozmawiać z nauczycielami odnośnie ograniczenia ilości noszonych codziennie do szkoły książek. Jeśli jest taka możliwość część podręczników powinna pozostać w szkole a uczeń mógłby wtedy nosić przy sobie tylko te które w dany dzień będą mu niezbędne.

Jak sprawić by plecak naszego dziecka był lżejszy?

 • kupuj zeszyty tylko w cienkich okładkach
 • zamiast grubych zeszytów kupuj te 32 kartkowe
 • pakując dziecku drugie śniadanie wybieraj napoje w plastikowych butelkach lub kartonikach
 • worek z obuwiem dziecko powinno nosić w reku nie plecaku
 • rodzice powinni kontrolować zawartość plecaka dziecka, aby nie nosiło do szkoły zbędnych przedmiotów

Zdrowie Naszych dzieci jest najważniejsze, dlatego aby w późniejszych latach Twoje dziecko nie uskarżało się na bóle pleców i nie miało problemów z utrzymaniem odpowiedniej postawy już teraz skup się na odpowiednim wyborze plecaka i zainwestuj w model, który będzie posiadał wszystkie wymienione wyżej cechy.

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 1785 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-17
Szybka i sprawna obsługa
2024-05-17
Szybka realizacja zamówienia i super cena
pixel