Jaki plecak dla pierwszoklasisty?
IDEALNY PLECAK DLA PIERWSZOKLASISTY
Lekarze od dawna przestrzegają Nas przed zagrożeniami jakie dla naszego dziecka niesie źle dobrany plecak. Wady postawy, mrowienie rąk czy bóle głowy i kręgosłupa to tylko niektóre dolegliwości jakich może doznać Nasz maluch, nosząc nieodpowiednio dobrany tornister.
Cechy które powinien posiadać dobry tornister czy plecak to:
- lekkość
- odpowiedni kształt
- dopasowanie wymiaru plecaka do wzrostu dziecka
- odpowiednie zapakowanie jego zawartości
- fakt, czy jest on odpowiednio noszony
Kształt, ciężar i rozmiar plecaka mają znaczenie…
Zanim zdecydujemy się na zakup torby szkolnej dla Naszego malucha powinniśmy zadać sobie pytanie jaki rodzaj torby powinien to być. Do wyboru mamy:
plecak: znienawidzony ostatnimi czasy przez rodziców wcale nie jest taki groźny jak go malują. Plecak jest świetna alternatywą dla ciężkiego niekiedy tornistra a jeśli jest odpowiednio wyprofilowany oraz posiada dodatkowy pasek zapinany w pasie (dzięki niemu ciężar lepiej się rozkłada) może okazać się, iż jego zakup będzie bardziej trafiony niż zakup chociażby tornistra.
tornister: odpowiednio usztywniony tornister ułatwia zachowanie dziecku prawidłowej postawy. Jeśli jest odpowiednio noszony (na obydwu ramionach) prawdopodobnie będzie najlepszym wyborem jeśli chodzi o torbę szkolną dla naszego dziecka.
torba na kółkach: to najczęściej plecak lub tornister z rączką do jego ciągnięcia. Nawet pediatrzy polecają tego typu torby, gdyż w znaczący sposób odciążają one kręgosłupy naszych dzieci a w sytuacji gdy nasz maluch musi codziennie nosić ze sobą bardzo ciężki bagaż taki model plecaka jest wprost niezastąpiony. Pamiętać jednak musimy, ze kółka oraz rączka wpływają dodatkowo na ciężar plecaka i jeśli dziecko będzie musiało często przenosić taki tornister, lepiej kupić tradycyjny plecak
torba na ramię: najgorszy z możliwych typów toreb szkolnych. Negatywnie wpływają one na postawę dziecka i powodują jej wady.
Cechy idealnego plecaka czy tornistra to:
wyprofilowany i usztywniony tył – powinien od idealnie przylegać do kręgosłupa dziecka. Najlepsze są te plecaki czy tornistry które posiadają specjalne wybrzuszenie podpierające odcinek lędźwiowy kręgosłupa dziecka. Tył plecaka nie powinien być miękki,by książki i przybory szkolne nie uwierały dziecka.
miękkie, szerokie i regulowane szelki - są one bardzo ważne, gdyż pomagają umiejscowić plecak w ten sposób by przylegał idealnie do pleców dziecka i nie wisiał nieodpowiednio na plecach dziecka. szelki nie powinny wbijać się w ramiona malucha a pasek na klatce piersiowej i w pasie sprzyja odpowiedniemu rozmieszczeniu ciężaru plecaka na całym obszarze pleców dziecka.
kieszenie i przegródki – pozwalają w równomiernie sposób rozłożyć ciężar zawartości plecaka
nieprzemakalny materiał – dobry plecak czy tornister powinien chronić książki i zeszyty ucznia przez zamoczeniem dlatego najlepiej wybierać te modele które wykonane zostały nieprzemakalnych tkanin
odblaski – są bardzo ważne dla bezpieczeństwa naszego malucha. Dziecko widoczne na drodze to bezpieczne dziecko i dlatego warto zadbać by plecak je posiadał.
Stowarzyszenie Chiropraktyków z Minnesoty kilka lat temu opublikowało tzw.”dekalog dobrego noszenia tornistra”, który powinien znać każdy rodzic oraz dziecko. Według owego „dekalogu”
- ramiączka plecaka powinny odpowiednio rozkładać jego ciężar
- wielkość plecaka powinna być dopasowana do wzrostu ucznia
- plecak powinien sięgać poniżej dolnej części pleców
- zakładanie plecaka powinno odbywać się „na raz” - uczeń powinien unosić plecak z pozycji kucniętej a następnie prostować nogi
- wybierz plecak z tzw. pasem lędźwiowym oraz szerokimi ramiączkami
- rodzice powinni porozmawiać z nauczycielami odnośnie ograniczenia ilości noszonych codziennie do szkoły książek. Jeśli jest taka możliwość część podręczników powinna pozostać w szkole a uczeń mógłby wtedy nosić przy sobie tylko te które w dany dzień będą mu niezbędne.
Jak sprawić by plecak naszego dziecka był lżejszy?
- kupuj zeszyty tylko w cienkich okładkach
- zamiast grubych zeszytów kupuj te 32 kartkowe
- pakując dziecku drugie śniadanie wybieraj napoje w plastikowych butelkach lub kartonikach
- worek z obuwiem dziecko powinno nosić w reku nie plecaku
- rodzice powinni kontrolować zawartość plecaka dziecka, aby nie nosiło do szkoły zbędnych przedmiotów
Zdrowie Naszych dzieci jest najważniejsze, dlatego aby w późniejszych latach Twoje dziecko nie uskarżało się na bóle pleców i nie miało problemów z utrzymaniem odpowiedniej postawy już teraz skup się na odpowiednim wyborze plecaka i zainwestuj w model, który będzie posiadał wszystkie wymienione wyżej cechy.