Jak wybrać odpowiedni laminator?
2018-08-20
Laminator to bardzo proste w obsłudze urządzenie, dzięki któremu w szybki sposób zabezpieczysz wszystkie ważne dokumenty przed zmoczeniem, zabrudzeniem, zżółknięciem czy po prostu przed zniszczeniem. Jego działanie polega na termicznym nałożeniu na dokument specjalnej, wykonanej z tworzywa folii, która oprócz wspomnianych wcześniej zalet sprawia, że zalaminowane dokumenty zyskują na ostrości a kolory stają się bardziej wyraziste.
Zalaminować możesz nie tylko ważne dokumenty, które nie mogą ulec zniszczeniu, możesz uchronić przed zabrudzeniem menu swojej restauracji, wizytówki, karty członkowskie czy laurki od swoich dzieci. Jednak przed zakupem laminatora musisz zwrócić uwagę na kilka rzeczy.
Metoda laminowania
Za pomocą laminatora możesz laminować dokumenty za pomocą dwóch metod termicznych:
laminacja na zimno - polega na aktywowaniu warstwy kleju - znajdującej się na folii laminacyjnej - za pomocą docisku. Tego typu technologia jest mniej skomplikowana jednakże tak wykonana laminacja nie będzie trwała i po jakimś czasie folia może zacząć się odklejać.
laminacja na gorąco - metoda ta sprawia, że folia laminacyjna jest zgrzewana z dokumentem na gorąco przez co klej w niej zawarty bardzo mocno przylega do powierzchni. Laminacja na gorąco wykorzystywana jest także do laminowania przemysłowego.Niezależnie czy zdecydujesz się na laminator z funkcją laminowania na zimo czy na gorąco, musisz zaopatrzyć się w odpowiednią folię do laminowania. Format laminowanych dokumentów
Większość laminatorów wykorzystywanych do pracy w biurze czy domu laminuje dokumenty w formacie A4. Jeśli często zdarza Ci się laminować dokumenty typu dyplomy czy certyfikaty, rozważ zakup laminatora A3. Szerokość laminacji w urządzeniach do formatu A4 wynosi 230 mm a do formatu A3 - 330 mm.
Grubość folii zastosowanej w laminatorze oraz jej typ
Grubość folii do laminowania określana jest w mikronach. Im więcej mikronów tym grubsza folia a co za tym idzie-sztywniejszy dokument po laminacji. W zależności od potrzeb na rynku można kupić wiele rodzai folii do laminacji oto kilka przykładów:
- folie błyszczące - najpopularniejszy typ folii wybierany przez większość posiadaczy laminatorów. Dobrze zabezpieczają dokumenty nadając im błyszczące wykończenie.
- folie matowe - posiadają standardowe dla folii laminacyjnych właściwości a dodatkowo matowe wykończenie eliminuje refleksy świetlne oraz sprawia, że po folii można pisać a tekst się nie rozmazuje.
- folie miękkie - dobrze zabezpieczają dokument a dodatkowo poprzez fakt, że nie są grube pozwalają bez problemu zwinąć zalaminowny wcześniej dokument w rulon
- folie fotograficzne - pozwalają zalaminować ważne dla nas fotografie. Posiadają specjalne właściwości sprawiające, że zalaminowana fotografia jest ostrzejsza a jej kolory bardziej wyraziste.
- folie z perforacją do segregatora - ten typ folii przypadnie do gustu zwłaszcza właścicielom biur rachunkowych bądź osobom, które na co dzień archiwizują duże ilości ważnych dokumentów. Po zalaminowaniu ważnego pisma można wpiąć go bezpośrednio do segregatora. Zabezpieczony w ten sposób dokument nie tylko nie ulegnie zniszczeniu, ale dodatkowo będzie można go od razu zarchiwizować.
Szybkość pracy laminatora oraz jego cena są zazwyczaj ze sobą mocno powiązane. Im szybszy laminator tym wyższa jest jego cena. Jeśli laminator ma Ci służyć od czasu do czasu możesz kupić tańszy i wolniejszy model. Natomiast jeśli w Twoim biurze dokumenty laminuje się praktycznie non-stop zastanów się nad zakupem urządzenia szybkiego, gdyż od tego czynnika będzie zależała wydajność pracy osoby obsługującej laminator.
Do czego możesz wykorzystać laminator w domu
Jak już wcześniej napisałam, laminator to rewelacyjny sprzęt biurowy, dzięki któremu uchronisz swoje dokumenty przez uszkodzeniem. Jednak także w domu można wykorzystać go na wiele sposobów. W internecie znajdziesz mnóstwo gotowych wzorów dzięki którym sporządzisz i zalaminujesz:
- tygodniowe menu obiadowe
- planer dnia lub tygodnia
- plan zajęć pozalekcyjnych Twojego dziecka
- kolorowe fiszki do nauki języka obcego
- dyplomy, certyfikaty
- spisy ważnych telefonów czy adresów
- etykiety z oznaczeniami produktów
- ulubione przepisy kulinarne
- zdjęcia lub laurki od dzieci
- zawieszki bagażowe
Pokaż więcej wpisów z
Sierpień 2018