Darmowa dostawa od 79,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wyczyścić wnętrze komputera? Porady i triki

2018-07-18
Jak wyczyścić wnętrze komputera? Porady i triki

Kupując komputer zazwyczaj zwracamy uwagę na wiele czynników- pamięć RAM, typ procesora czy rodzaj zamontowanej karty graficznej. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że nawet o super komputery z najwyższej półki trzeba dobrze dbać. Jednym z czynników negatywnie wpływających na osiągi komputera i jego ogólne działanie jest zbierający się wewnątrz kurz.


Do jakich usterek może prowadzić zakurzone wnętrze komputera?


Kurz dociera nawet do najmniejszych podzespołów komputera i bardzo spowalnia jego działanie. Sprawia także, że jednostka bardzo szybko się przegrzewa co z kolei powoduje jej głośne, nierówne działanie. Drobinki kurzu mogą skutecznie zatkać radiator czy uszkodzić kondensator komputera wpływając pośrednio na upośledzenie systemu chłodzenia urządzenia. Usuwanie skutków awarii wywołanych własne przez kurz może być bardzo kosztowne, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest jego porządne oczyszczenie.

Co wybrać - serwis komputerowy czy samodzielne czyszczenie?


Bardzo często osoby nie znające się zbytnio na komputerach wychodzą z założenie, że zakurzoną jednostkę lepiej oddać na czyszczenie do serwisu komputerowego, niż samodzielnie ją rozkręcać i czyścić. Oczywiście takie rozwiązanie ma niewątpliwie wiele zalet, jednak jeśli masz odrobinę czasu i odpowiednie narzędzia cały proces czyszczenia jednostki możesz przeprowadzić samodzielnie. 

Czyszczenie komputera - niezbędne akcesoria


Jeśli zabierasz się za samodzielne czyszczenie komputera musisz pamiętać przede wszystkim o tym, że jego podzespoły są bardzo wrażliwe i łatwo je uszkodzić. Do czyszczenia potrzebować będziesz sprężonego powietrza oraz małego pędzelka malarskiego z naturalnym włosiem. Dlaczego z naturalnym włosiem? - odpowiedź jest bardzo prosta. Otóż sztuczne włosie może się naelektryzować i przenieść ładunek elektrostatyczny na  podzespoły komputera powodując ich uszkodzenie, dlatego wybierając pędzelek zadbaj o to by był wykonany z organicznego włosia. I ostatnia rada: komputer czyść na zewnątrz. Czyszczenie jednostki w zamkniętym pomieszczeniu sprawia, że wydmuchiwane zanieczyszczenia krążą  powietrzu i "chcąc niechcąc" nadal gromadzą się na podzespołach jednostki. Dlatego pamiętaj - jeśli masz taką możliwość czyść komputer na zewnątrz. 

Jak się za to zabrać?


Czyszczenie jednostki nie jest skomplikowaną czynnością. Po odkręceniu śrubek i zdjęciu bocznej części obudowy przykładamy rurkę od puszki ze sprężonym powietrzem i dokładnie wydmuchujemy zanieczyszczenia z podzespołów jednostki. Powietrze wydmucha cały kurz nie uszkadzając przy tym sprzętu. Następnie przygotowanym wcześniej pędzelkiem wymiatamy delikatnie pozostałości kurzu. Po zakończeniu czynności zakładamy zdjętą wcześniej obudowę i gotowe. 

Jak często czyścić komputer?


Czyszczenie komputera powinno odbywać się 3-4 razy w ciągu roku, jednak profilaktycznie możemy wykonywać tą czynność częściej. Musimy pamiętać także że w pierwszej kolejności powinniśmy dbać o porządek miejsca, gdzie komputer jest przechowywany. Jednostka wyłapuje zanieczyszczenia z powietrza, więc jeśli pomieszczenie w którym się znajduje jest zanieczyszczone także i ona szybko ulegnie zakurzeniu. 

Pozostałe akcesoria do czyszczenia komputera


Na rynku dostępnych jest mnóstwo akcesoriów do czyszczenia komputera. Oprócz wspomnianego wcześniej sprężonego powietrza powinniśmy także zaopatrzyć się w specjalistyczne chusteczki do czyszczenia obudowy lub do czyszczenia monitora komputera czy wykonane z delikatnej mikrofibry ściereczki, które w połączeniu z odpowiednim preparatem pozwolą nam wyczyścić obudowę komputera w zaledwie kilka chwil. 
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.75 / 5.00 1781 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Wszystko ok, bez problemów.
2024-05-15
Wszystko przebiegło sprawnie bez żadnych zastrzeżeń
pixel